Joycycling.cz – Radost na prvním místě

Prvním závodem STUPNO jsme odstartovali letošní tour

Tour 2024 Stupno_uvod

Cink dostal do varu domácí fanoušky, Anne Terpstra nedojela…

Stupno hostilo během víkendu 30. – 31.březen ,,otvírák“ XCO sezony v česku. První UCI body se tak u nás rozdávali v rámci závodu Horská kola Stupno.

Seriál tak pokračuje ve svém II. ročníku, kdy jeho patronem je Ondřej Cink a jako pořadatelé, jsme přes zimu zapracovali na přípravách, celkovém konceptu, kdy se snaží jít směrem a razit slogan: Víc než závod.

A jaké to bylo ve Stupně? Opět rodeo.

Až letní počasí panovalo během celého víkendu, teploty stoupali až ke 25°C, to samozřejmě přispělo k sobotnímu masitému počtu fanoušků v areálu, i kolem trati, kdy si z Rokycanští a okolí nechtěli nechat ujít jízdu domácí hvězdu Ondřeje Cinka.

Pokud dorazila do areálu rodinka s dětmi o každého bylo postaráno. Dospěláci běželi omrknout elitní jezdce před startem, kteří se rozjížděli na trenažerech v obrovském kamionu Raben, který byl jako box WARM UP zóna hned vedle startu.

Děti vyrazily na obří nafukovací skluzavku, malování na obličej, nebo se fotit s obřím chlupáčem pejskem Alfíkem, který v areálu pobíhal oba dva dny. Našláplé bylo také expo, kdy jste mohli omrknout spoustu partnerských stánků.

Závodníci, kteří měli odzávoděno, mohli dát maximální péči svému biku v mycí zóně Cyklostar – Karcher Sedláček, která byla nasazena ve stejné kapacitě, jako na svěťáku v NMNM. 5 boxů s čističi, vapkami a nově i vzduchovým kompresorem.

Přihlášení závodníci byli celkem ze 11 zemí: CZE, POL, GER, NED, DEN, AUT, SUI, SVK, UKR, LAT, GBR.

Sobotní program odstartovalo v 9h početné pole kadetů, za kterými se s 2min odstupem vydala počatná skupinka můžů OPEN ve 4 kategoriích 19, 30, 40 a 50.

V kadetech dominovala svižně letící odskočená dvojice z formace HEAD PRO team Opava, která v prolétla cílem v pořadí Josef Kuchař a stříbro bral Sebastian Dvořák.

V 11:00 se postavilo na start 48 juniorů, celkem z 5ti zemí. Češi jeli v rámci stupenského závodu o nominaci na ME do Rumunska. Suverénní výkon předvedl David Friedel (Ostra – Multicraft Čeladná), který si s téměř minutovým náskokem dojel pro zlato.

Následovalo vyhlášení dopoledního bloku, kdy byl představen nový seriálový nafukovací oblouk s látkovou plachtou partnerů, obrandovaným pódiem a také designovým boxem pro vystavení kola vítěze.

Po vyhlášení rozjel svoji street-trialovou show  Tomáš Eibl, který hopsal pro diváky na střese auta, překážkách, otočky a také přeskakování samotných fanoušků ležících na zemi vedle sebe.

Následně se Tomáš chopil zpátky mikrofonu a pokračoval v moderátorském duu s kolegou Michalem Berkou.

Ve 14:00 startovali ženy Elite s juniorkami a kadetkami. Areál se začal již více naplňovat fanoušky a největším překvapením na startu byla určitě hvězda světového formátu Anne Terpstra, která se ve Stupně postavila na start ,,jen“ 6 dní po svém vítězství na nejtěžším etapovém závodě horských kol – Cape Epic.

,,Ještě ve čtvrtek večer Anne odepsala, že se akorát vrátila domů a optá se trenéra, zda by mohla vyrazit, ale spíše to nevidí. Následně v pátek ráno jsem měl v emailu zprávu, že dostala od trenéra zelenou a že přijede, moc se těší“ sdělil ředitel seriálu Ondřej Paur.

Mezi ženami Elite chyběla na stratu z Česka asi ,,jen“ Jitka Čábelická, adeptka na olympiádu v Paříži. Zato se všichni těšili na souboj dalších jmen, papírových favoritek, ale také možných adeptek na Paříž a to Adélu Holubovou a Simonu Spěšnou – obě rodačky z Plzně, tím pádem domácí a Janou Czeczinkarovou.

Vítězství jim však stylem start – cíl ,,vyfoukla“ rozlítaná Patrície Srnská, která ihned po prvním okruhu z šesti, proletěla cílem s náskokem 20 sekund na skupinku pronásledovatelek a konečný náskok v cíli navýšila na 2minuty na polskou závodnici Gabrielu Wojtylu. Bronz brala  Adéla Holubová.

Hvězdná Anne Terpstra se od startu pohybovala kolem 5tého místa, následně se lehce propadala, až ze závodu odstoupila.

,,Dnes to opravdu nešlo, bylo to ještě asi brzy po vítězství na Cape Epic, který mi vzal určitě hodně sil. Ač jsem se cítila, že by to mohlo jít a především jsem se do Stupna moc těšila, tělo řeklo ne. Pozvání jsem nedokázala odmítnout, již jsem tu startovala několikrát i vyhrála a je to opravdu originální závod, je vidět osobní nasazení pořadatelského týmu, člověk se tu nenudí, moc krásný areál a trať, všichni si to užívají, rodiny s dětmi, prostě paráda. Určitě budu chtít přijet i v roce 2025. Myslím, že by tu byl vhodný závod kategorie C1 v příštím roce“ sdělila sympatická závodnice z Nizozemska.

 

16:00 start mužů Elite = narvaný sportovní areál Ultramarinka, který se vyznačuje tišícím se historickým komínem bývalé fabriky. Největší ovace těsně před startem sklidil Ondřej Cink, který jako posledních scházel z rozjížděcí zóny v kamionu, která byla na pohled všem fanouškům, kteří byli namačkaní na zábranách kolem startovní/ cílové rovinky.

Slavnostní přestřihnutí pásky Elitního závodu mužů proběhlo 2min před startem za účasti náměstka Plzeňského kraje, zastoupení partnerů AC Heating a Raben, společně s Ondřejem Paurem.

Zde potvrdil papírové předpoklady domácí Ondřej Cink, který se také osamocen na čele závodu vydal na solo  jízdu v podstatě celého závodu a jeho konečný náskok činil 2:21min na druhého Jana Zatloukala.

,,Po závodě v Langenlois jsem se dnes cítil ještě lépe a jsem s výsledkem, neboli celkovým pocitem – čísly, moc spokojený. Vše dobře směřuje k prvnímu svěťáku v Brazílii. Do Stupna jsem se moc těšil, místní parta pořadatelů, mých známých v čele s Lampíkem a Jardou Rybou závod posunuli zase o kousek dál, především po stránce technické, vizuální a sledoval jsem i marketing k akci, kde všude se o Stupně psalo, to mě moc těší. Jdu se rychle opláchnout a převléci, jelikož kluci připravili novinku: kočárkový závod a chceme se, jako rodina s naší dcerou Nelinkou zúčastnit, to je velká přidaná hodnota pro tuto akci, vidím tady hodně rodin a fanoušků, kteří na kole ani nejezdí“ podotkl Ondřej Cink.

Opět následovalo vyhlášení odpoledního bloku, na který už byl areál zaplněn, všichni fanoušci se vrátili z lesa od nejatraktivnější sekce – velkého dřevěného skoku.

Po vyhlášení následovala autogramiáda Ondřeje Cinka v jeho zázemí Autosalon Klokočka.

 

Neděle patřila kompletně dětskému programu od kategorie žáci II až po 6 let a mladší včetně odrážedel.

,, Jsme spokojení, myslíme, že se první závod vydařil, určitě na tom má velkou zásluhu to letní počasí. Přislo opravdu hodně fanoušků ,,necyklistů“ a to nás těší ještě více. Celou sobotu byla fronta na nafukovací skluzavce, malování na obličej – tam slečna hlásila, že jí ještě nikdy nedošly barvy, že to byl masakr 😊. U jídla  a piva bylo narváno, lidi se smáli a odnáší si skvělý zážitek a podívanou – touto cestou chceme jít. Jsme poctěni, že na startovce bylo 450 závodníků z 12ti zemí, to bereme jako velký úspěch.

Chtěl bych smeknout velkou poklonu před celým naším pořadatelským týmem za skvělou práci a trpělivost, je to práce desítek lidí. Určitě také partnerům, jak seriálu, tak závodu, bez kterých, jak vždycky všichni pořadatelé opakujeme: by to nešlo, ale doba je poslední 3 roky hodně mizerná na zajištění sponzoringu, je to těžší a těžší, většina firem se vydává jen cestou on-linu, ale touto cestou budou veškeré akce venku postupně vymírat – na to se zapomíná. Věřím, že naše výstupy ukážou partnerům cestu, proč je dobré být ,,fyzicky“ mezi lidmi a néé razit jen blikající PPC kampaně na ,,těch internetech“. Držím moc palce i všem ostatním pořadatelům v realizaci a přípravě ostatních akcí.

 S velkou pokorou a respektem, kdy máme na cílové bráně logo UCI pokračujeme s naší ,,oranžovou“ tour AC Heating cup do Stříbra, kde bude závod úplně totožného formátu, jen kategorie C3“ sdělil ředitel seriálu Ondřej Paur.

Další závod AC Heating cupu je Stříbro – Velká cena KION Group 13. – 14. dubna.

Veškeré informace včetně propozic + registrace najdete v kartě závodu STŘÍBRO.

Sledujte i sociální sítě seriálu, kde je také spoustu zajímavých výstupů a informací.

Přejít nahoru